*We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies.

skip to main content
 
BOARD OF DIRECTORS

BOARD OF DIRECTORS

Countryside Properties operates through its Board of Directors with day to day operation conducted by the Executive Management Team. The Board is responsible for business strategy, risk and oversight of the Executive Management Team. The Executive Management Team has responsibility for the day to day operation of the business, and for developing strategy for the Board's input and approval.

The Board comprises five Non-Executive directors, including the Chairman and two Executive directors.

Some description

David Howell - Independent Non-Executive Chairman

David Howell was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on 14 December 2015 as
Non-Executive Chairman. He is Chairman of the Nomination Committee and a member of the Remuneration Committee.

David joined the Group in April 2014 as a Non-Executive Director of Copthorn Holdings Limited and was appointed Non-Executive Chairman of that company in January 2015.

He is a chartered accountant with extensive experience working across a number of different industry sectors as either an executive or non-executive director. His last three executive roles were as Chairman of Western & Oriental plc, Chief Financial Officer and a member of the Board of lastminute.com plc and Group Finance Director of First Choice Holidays plc. He also was a Non-Executive Director of The Berkeley Group Holdings plc for over ten years where he chaired the Audit Committee until 2014. He is a Non-Executive Director (Chairman Designate) of Confidential Incident Reporting & Analysis Service Limited.

Ian Sutcliffe - Group Chief Executive Officer

Ian Sutcliffe was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on 19 November 2015 as Group Chief Executive. He is a member of the Executive Committee.

Ian joined the Group in October 2013 as Executive Chairman of Copthorn Holdings Limited and was appointed Group Chief Executive in January 2015.

He previously held a number of senior roles at Shell before being appointed UK Managing Director of George Wimpey and subsequently UK Chief Executive and a board member of Taylor Wimpey. He followed this with a similar role at SEGRO, before becoming Chief Executive of Keepmoat Limited. He is a Non-Executive Director of Ashtead Group plc.

Some description

Rebecca Worthington - Group Chief Financial Officer

Rebecca Worthington was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on
19 November 2015 as Group Chief Financial Officer. She is a member of the Executive Committee.

Rebecca joined the Group in August 2015 as Chief Financial Officer of Copthorn Holdings Limited.

She qualified as a chartered accountant with PricewaterhouseCoopers LLP in 1997. She subsequently worked at Quintain Estates and Development plc for 15 years, first as Finance Director and latterly as Deputy Chief Executive. Following that she spent two years as Chief Executive of Lodestone Capital Limited, a business advising on operational real estate assets. She is a Non-Executive Director of Hansteen Holdings plc.

Some description

Amanda Burton - Independent Non-Executive Director

Amanda Burton was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on 17 December 2015. She is Chairman of the Remuneration Committee and a member of Audit and Nomination Committees.

Amanda joined the Group in October 2014 as a Non-Executive Director of Copthorn Holdings Limited.

She joined Clifford Chance LLP in 2000 where she left in December 2014 as their Global Chief Operating Officer. Prior to this, she was at Meyer International plc where she was a Director and Chairman of its Timber Group. She also served nine years on the Board at Galliford Try plc as a Non-Executive Director from 2005 and as Senior Independent Director from 2008. She is a
Non-Executive Director of HSS Hire Group plc, Skipton Building Society and Chairman and Trustee of Battersea Dogs and Cats Home.

Some description

Baroness Sally Morgan - Independent Non-Executive Director

Baroness Morgan of Huyton was appointed as an Independent Non-Executive Director of the Group in October 2014.

She is currently a Non-Executive Director of Dixons Carphone plc and previously served as a board member for the Olympic Delivery Authority and as Chair of Ofsted. She had a long and successful career in central Government, serving as Director of Government Relations at 10 Downing Street from 2001 to 2005. Prior to this Baroness Morgan was political secretary to the Prime Minister from 1997 to 2001 and was appointed Minister for Women and Equalities in 2001. She was made a life peer of the House of Lords in the same year. Baroness Morgan is also a Member of Council of Kings College London and trustee of a number of charities.

She is a member of the Nomination Committee, the Audit Committee and the Remuneration Committee.

Some description

Federico Canciani - Non-Executive Director

Federico Canciani was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on 17 December 2015. He is a member of the Nomination Committee.

Federico joined the Group in April 2013 as a non-executive director of Copthorn Holdings Limited.

His prior experience includes corporate finance and mergers and acquisitions with Goldman Sachs International in London and private equity positions with Nomura Principle Finance Group and Terra Firma Capital Partners Limited. He received a Laurea Degree in Business Administration from the Universitá Commerciale Luigi Bocconi in Milan, Italy in 1999. He is a Managing Director of Oaktree Capital, having joined the firm in 2006 from Matlin Patterson Advisers (Europe) LLP. He is a Director of Breeze Midco (TNC) Limited and Breeze Bidco (TNC) Limited.

Some description

Richard Adam - Senior Independent Non-Executive Director

Richard Adam was appointed to the Board of Countryside Properties PLC and made the Senior Independent Director on 17 December 2015.  He is Chairman of the Audit Committee and a member of the Remuneration and Nomination Committees.

Richard joined the Group in April 2015 as a Non-Executive Director of Copthorn Holdings Limited.

He qualified as a chartered accountant in 1982 and has nearly 30 years of experience as finance director of private and listed businesses having gained a wealth of experience from executive and non-executive roles spanning the media, infrastructure, construction and services sectors.  From 2007 until retiring in 2016 Richard was Group Finance Director of Carillon plc, the integrated support services and construction business.  Prior to this, he was Group Finance Director of Associated British Ports Holdings plc.  He is a Non-Executive Director and Chairman of the Audit and Risk Committee of Countrywide plc and a Non-Executive Director and Chairman of the Audit Committee of FirstGroup plc.  He was previously a Non-Executive Director and Chairman of the Audit Committee of SSL International plc.

Ian Sutcliffe - Group Chief Executive

Ian Sutcliffe - Group Chief Executive

Ian Sutcliffe was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on 19 November 2015 as Group Chief Executive.

Ian joined the Group in October 2013 as Executive Chairman of Copthorn Holdings Limited and was appointed its Group Chief Executive in January 2015.

He previously held a number of senior roles at Shell before being appointed UK Managing Director of George Wimpey and subsequently UK Chief Executive and a board member of Taylor Wimpey. He followed this with a similar role at SEGRO, before becoming Chief Executive of Keepmoat Limited. He is a Non-Executive Director of Ashtead Group plc.

Rebecca Worthington - Group Chief Financial Officer

Rebecca Worthington - Group Chief Financial Officer

Rebecca Worthington was appointed to the Board of Countryside Properties PLC on 19 November 2015 as Group Chief Financial Officer.

Rebecca joined the Group in August 2015 as Chief Financial Officer of Copthorn Holdings Limited.

She qualified as a chartered accountant with PricewaterhouseCoopers LLP in 1997. She subsequently worked at Quintain Estates and Development plc for 15 years, first as Finance Director and latterly as Deputy Chief Executive. Following that she spent two years as Chief Executive of Lodestone Capital Limited, a business advising on operational real estate assets. She is a Non-Executive Director of Hansteen Holdings plc.

Phillip Lyons – Chief Executive, Housebuilding

Phillip Lyons – Chief Executive, Housebuilding

Phillip Lyons joined the Group as the Chief Executive, Housebuilding on 2 May 2017.

Phillip was previously at Taylor Wimpey, where he was most recently the Divisional Managing Director, London and South East. He has over 30 years’ industry experience and is responsible for all the Group’s housebuilding and strategic land activities including Millgate.

Some description

Graham Cherry - Chief Executive, Partnerships South

Graham Cherry was appointed Chief Executive, Partnerships South on 2 May 2017 having previously been Chief Executive of the New Homes & Communities Division.

Graham joined the Group as a graduate trainee from Reading University in 1980. He had been Group Chief Executive of Copthorn Holdings Limited, a position he held since 1996, and Head of Division of the Group's New Homes and Communities business.

Ian Kelley – Chief Executive, Partnerships North

Ian Kelley – Chief Executive, Partnerships North

Ian Kelley was appointed Chief Executive, Partnerships North on 2 May 2017 having previously been Managing Director of the Partnerships North Division.

Ian joined the Group on 12 August 1996 as Associate Director for Business Development. Ian was appointed Managing Director of Partnerships North in October 2000.

Previously he had worked for Wimpey Homes for a significant period of his career in both open market housing and Urban Regeneration. This was followed by a two-year period with Lovells Partnerships in New Business.

Nicholas Worrall – Group HR Director

Nick Worrall – Group HR Director

Nick Worrall became a member of the Executive Committee on 22 May 2017.

Nick joined the Group in September 2014 as Group HR Director. Previously he held senior HR positions for over 20 years in the retail, energy and financial services industries. Immediately prior to joining the Group, he was HR Director for BrightHouse.

Richard Cherry - Group New Business Director

Richard Cherry - Group New Business Director

Richard Cherry was appointed Group New Business Director on 2 May 2017 having previously been Chief Executive of the Partnerships Division.

Richard joined the Group as a graduate trainee from Reading University in 1982. He had been Deputy Chairman and Group New Business Director since 2005 and Head of Division of the Group's Partnerships business.

Gary Whitaker - General Counsel & Company Secretary

Gary Whitaker - General Counsel & Company Secretary

Gary Whitaker was appointed as General Counsel and Company Secretary of Countryside Properties PLC on 19 November 2015.

Gary joined the Group in March 2015 as General Counsel and Company Secretary. Previously, he was General Counsel and Company Secretary for Xchanging plc for 15 years, which specialised in technology and outsourcing.

He trained as a solicitor with Norton Rose, and qualified into the corporate finance team, working in their London and Moscow offices. Prior to Norton Rose, he served an 11-year commission in the Royal Navy, fleet air arm.